Náš tým

Réžia: Vera Lacková

Vera Lacková je rómska režisérka a filmová producentka. Narodila sa na Slovensku, dnes pôsobí vo Viedni. Založila česko – slovenskú produkčnú spoločnosť Media Voice. Práca s Rómami a zdieľanie ich príbehov jej umožňuje priniesť jedinečný pohľad na dôležité a aktuálne etnické a politické témy rómskej komunity. V roku 2019 sa zúčastnila IDFA Academy. Jej debutový film Ako som sa stala partizánkou je o pátraní po zabudnutých osudoch rómskych partizánov, pričom Vera vychádza z príbehu svojho pradeda – Jána Lacku. Film mal premiéru na filmovom festivale goEast vo Wiesbadene v roku 2021, kde získala jednu z hlavných cien – Cultural Diversity Award. Projekt bol vyvíjaný na Ex Oriente film workshop a prezentovaný v roku 2020 na East Silver Doc Platform. Momentálne je súčasťou distribučného programu Inštitútu Dokumentárneho Filmu – East Silver Caravan.

 

Kamera: Petr Racek

Český kameraman. Jeho filmografia obsahuje celovečerné dokumentárne film Vlci na hraniciach (r. Martin Páv), Last generation (r. Apolena Rychlíková), Kibera: Príbeh slumu (r. Martin Páv), Máme na viac (r. Robin Kvapil, Radim Procházka) alebo krátky dokumentárny film Izrael: Anexia západného brehu pre spoločnosť Voxpot.

 

2. Kamera: Laco Korbel

Laco Korbel sa venuje hlavne krátkometrážnej tvorbe v oblasti dokumentu, reklamy a hudobných videoklipov. Je absolventom Filmovej a TV fakulty VŠMU Bratislava a ateliéru multimédií a výtvarného umenia UTB Zlín. Pracoval pre spoločnosti Česká Televize, Eurosport, Reckord, OTSE Broadcasting, JamCopters, Samadhi production a iné. 

 

Zvuk: Klára Jašková

Vyštudovala Univerzitu Tomáša Baťu v Zlíne v odbore Zvuk a strih. Participuje ako zvukárka na výrobe dokumentárnych cyklov a prenosov pre RTVS a ČT. Od roku 2013 sa podieľa na výrobe seriálov, filmov, animovaných projektov a programov RTVS na Slovensku. Spolupracuje s reklamnými agentúrami na výrobe propagačných filmov a vo voľnom čase sa venuje nahrávaniu 5.1. zvukových atmosfér.

 

Dramaturgia: Jan Gogola

Jan Gogola je režisér, dramaturg, pedagog FAMU, publicista, spolupracovník Institutu dokumentárního filmu v Prahe. Bývalý dramaturg ČT, šéf programu ČT Brno, pedagog JAMU. Absolvent fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy a Katedry dokumentární tvorby na FAMU. Režisér a dramaturg filmu ocenených stovkami tuzemských aj zahraničných cien. Z filmografie: Nonstop, Panenka proti zbytku světa, Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus, František svého druhu, Exkurze aneb Historie současnosti, medzinárodné projekty Across the Border: České Velenice evropské či Breathless: Mám ráda nudný život. Dramaturgicky spolupracoval napríklad s E. Hníkovou, V. Chytilovou, P. Kerekesem, R. Kirchhoffem, V. Klusákem, P. Kouteckým, J. Krejčíkem, T. Nvotovou, A. Olhou, F. Remundou, R. Sedláčkem, M. Škopem, H. Třeštíkovou.

 

Producent:  Jan Bodnár

Jan Bodnár vyštudoval Masarykovu Univerzitu v Brně, odbor Filmová věda. Ako asistent produkcie spolupracoval s Českou televizí a televíziou Nova a na celovečerných filmoch (napr. Já, Olga Hepnarová). Niekoľko rokov pracoval ako PR manažér v nezávislej produkčnej spoločnosti GNOMON Production, predovšetkým na dokumentárnom projekte Akcept (2016). V rokoch 2016 – 2019 pôsobil ako dramaturg na queer filmovom festivale Mezipatra. Spolupracoval s ďalšími festivalmi ako napríklad Ghettofest, Cinema Mundi alebo Jeden svět. V súčasnosti pracuje ako producent v spoločnosti Media Voice (Ako som sa stala partizánkou) a v GNOMON Production (Dunaj vědomí, Tonight the world, Let viny a i.). Pravidelne spolupracuje s časopisom Cinepur a Českým rozhlasem Vltava ako redaktor.

 

Strih: Hana Dvořáčková

Hana Dvořáčková študovala strihovú skladbu na Fakulte mutimediálnych štúdií, Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne a na FAMU v Prahe. Zúčastnila sa strihačských workshopov ako je EUROPEAN EDITING MASTERCLASS, DOCUMENTARY FILM WORKSHOP IN LEIPZIG alebo DOCUMENTARY FILM WORKSHOP v Banskej Bystrici. Má skúsenosti so strihom reklamných spotov, sekvenčným strihom televíznych seriálov a s celovečernými dokumentárnymi filmami. Medzi jej zatiaľ posledné výrazné práce na poli dokumentárneho filmu patrí celovečerný film MILDA a krátkometrážný film KALADO, oba uvedené na Medzinárodnom dokumentárnom festivale Jihlava. Momentálne pracuje na dokumentárnych projektoch DUNAJ, pojednávajúci o rovnakomennej kapele a na dokumente AKO SOM SA STALA PARTIZÁNKOU.

 

Hudba: Jan Šikl ml.

Jan Šikl se hudbě věnuje na několika úrovních. Jako bubeník v projektech Zabelov Group a Korjen, jako skladatel vážné hudby (opakovaná spolupráce s Orchestrem Berg), skladatel filmové a video tvorby a především pak hudby scénické. Kromě činohry je v poslední době spjat zejména s tanečním divadlem (Laterna Magika, 420People, Spitfire Company). Ve volném času se nesystematicky věnuje intuitivnímu hledání smyslu života…

PRODUCENT SK – Media Voice
(Vera Lacková, Jan Bodnár)

Produkcia Media Voice bojuje proti stereotypnému vnímaniu Rómov a diskriminácií menšín. Prináša témy, ktoré v médiách nedostávajú priestor prostredníctvom dokumentárnych filmov a promo videí. Zakladateľka Vera Lacková verí, že filmy dokážu spájať ľudí a prinášať toleranciu. „Média často informujú o svete Rómov jednostranne, preto som sa rozhodla priblížiť svet Rómov, ktorý má aj veľa pozitívnych stránok natáčaním filmov.“

Prvým dokumentárnym filmom Very Lackovej je film Pretože je nádej, ktorý natočila pod vedením amerických filmárov. „Bol mojou veľkou inšpiráciou. Vtedy som sa rozhodla, že chcem natáčať filmy o Rómoch.“

Dokumentárny film Ako som sa stala partizánkou s podtitulom
Filmový odboj proti zabudnutiu je celovečerným debutom Very Lackovej.

Media voice je rýchlo sa rozrastajúcou mladou produkciou.
jej videá majú špecifický rukopis a svojou prácou sa snaží dokázať, že spolupráca rôznych národností môže byť prínosná.

 

KOPRODUCENT CZ – Film a Sociologie
(Jarmila Poláková)

Film a Sociologie je producentom 170 dokumentárnych filmov, ktoré uviedla Česká televízia. 9 filmov bolo v kinodistribúcii a mnohé na VOD platforme.

V kinodistribúcii boli napríklad filmy Olga – portrét prvej manželky Václava Havla a doby, v ktorej žila, Občan Havel – film uvedený na festivaloch Berlinale alebo Hot Docs Canadian. Film bol nominovaný na PRIX ARTE – European Film Academy Documentary 2008 a LUX‘08 Cinema Prize of the European Parliament.

Ďalšími významnými snímkami tejto spoločnosti sú Velvet Divorce – ohliadnutie po 20 rokoch za rozdelením Československa na dva štáty Česko a Slovensko alebo Liečba dejín. V roku 2018 spoločnosť dokončila šesťročný časozber Passenger o tom, ako sa darí postaviť sa na nohy štyrom rómskym chlapcom, ktorí vyrástli v odlúčení od svojich rodín.