Horvath

Imrich Horváth
CZ

Imrich Horváth (1912–1977) byl československý voják romského původu, který pocházel z obce Seňa na východním Slovensku. Po obsazení jihovýchodního Slovenska maďarskými ozbrojenými silami byl nucen vstoupit do maďarské armády a odjel bojovat na východní frontu.

V roce 1943 dezertoval a vstoupil do československé vojenské brigády v Sovětském svazu. Na východě se aktivně účastnil bojů o Dukelský průsmyk.

V říjnu 1944, po potlačení povstání, byl zajat německými jednotkami a následně deportován do koncentračního tábora na západě Německa. Když se pak blížila spojenecká vojska, spolu se skupinou dalších vězňů z tábora utekl. Do osvobozeného Československa se vrátil s americkou armádou.
______________________________

 

O Imrich Horváth
ROM

O Imrich Horváth (1912 -1977) has Rom the československo slugadžis khatar o gav Seňa pre vichodno Slovensko. Sar pre teluno Slovensko avľa ungriko “branná moc” musaj geľa andre ungriko armada the bičhade les pre vichodno fronta.

Andro berš 1943 dezertinďa the geľa andre Československo vojensko brigada andro Sovjetsko svezos. Has andro mariben pre ukrajinsko fronta sar pen marenas vaš o Dukelský průsmyk.

Oktobriste 1944 o Ňemci pale chudle e zor andre pengere vasta, chudle les the bičhade les andro koncentračno taboris andre paluňi Ňemecko. Sar imar khelenas e vojna o spojenecka vojska, denašľa khatar o koncentračno taboris mek avre manušenca. Andre Československo avľa pale la americkona armadaha.
______________________________

 

Imrich Horváth
ENG

Imrich Horváth (1912 – 1977) was a Czechoslovak soldier of Romany origin who came from the town of Seňa in eastern Slovakia. After the south east of Slovakia was occupied by Hungarian troops he was forced to enter the Hungarian army and to go and fight on the eastern front.

In 1943 he deserted and joined the Czechoslovak Military Brigade in the Soviet Union. He took an active part in the battle on the Ukrainian front for the Dukla pass.

In October 1944, after the uprising was put down, he was captured by a German unit and deported to a concentration camp in western Germany. When the Allied troops were approaching he escaped from the camp with a group of prisoners. He returned to the liberated Czechoslovakia with the US army.
______________________________